ZERV - DREAM Z300 2021
(5 Omdömen)
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 36 mm |
| Ram - material | Glasfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Nybörjare |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från ZERV |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,5 cm |
| Längd racketblad | 26,7 cm |
| Längd totalt | 46,3 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 60 st |
| Vikt | Ganska hög 371 g |
| Balanspunkt mått | 28,0 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 60 % |
| Fasthet kärna | Hård |
| Manövrerbarhet | Ganska tung |
| Flexibilitet | Ganska hög |
| Mätningen utfördes | 2024-06-17 |
Beskrivning från tillverkare
Är du nybörjare eller lätt erfaren och vill ha ett fantastiskt kontroll-rack? Då är detta någonting för dig!
Denna padelracket är en fantastisk racket för dig som antingen är nybörjare eller lätt erfaren. Det är en padelracket med grymma tekniker och snygg design. Det ger den ultimata kontrollen. Både ramen och ytan är tillverkade av glasfiber. Ramen är tillverkad av glasfiber och ytan är gjord av Pro 3K Glass Fiber. Glasfiber har såklart många fördelar. Det ger en riktigt bra kontroll och en bättre touch på bollen, så att man får bättre bollkänsla. ZERV Dream Z300 är tillverkad av glasfiber av högre kvalitet än de billigaste racketarna på marknaden. EVA Core Foam är kärnan i racketen. Skummet ger en bra touch och bra kontroll. Skummet är flexibelt och elastiskt vilket gör att lite av farten försvinner i dina hårda slag. Därmed får du bra kontroll och i mjuka slag, bra bounce. Du får en bra blandning av kontroll och kraft i denna racket. Det får du då vikten är jämnt fördelad. Denna racket ger bra kontroll, studs och touch. Racketen vänder sig till nybörjare och den lätt erfarna. Förutom alla tekniker och fördelar kommer denna racket även med en riktigt cool design. Detta är ett utmärkt val av padelracket för dig som är nybörjare och vill ha riktigt bra kontroll och känsla med bollen!
Denna padelracket är en fantastisk racket för dig som antingen är nybörjare eller lätt erfaren. Det är en padelracket med grymma tekniker och snygg design. Det ger den ultimata kontrollen. Både ramen och ytan är tillverkade av glasfiber. Ramen är tillverkad av glasfiber och ytan är gjord av Pro 3K Glass Fiber. Glasfiber har såklart många fördelar. Det ger en riktigt bra kontroll och en bättre touch på bollen, så att man får bättre bollkänsla. ZERV Dream Z300 är tillverkad av glasfiber av högre kvalitet än de billigaste racketarna på marknaden. EVA Core Foam är kärnan i racketen. Skummet ger en bra touch och bra kontroll. Skummet är flexibelt och elastiskt vilket gör att lite av farten försvinner i dina hårda slag. Därmed får du bra kontroll och i mjuka slag, bra bounce. Du får en bra blandning av kontroll och kraft i denna racket. Det får du då vikten är jämnt fördelad. Denna racket ger bra kontroll, studs och touch. Racketen vänder sig till nybörjare och den lätt erfarna. Förutom alla tekniker och fördelar kommer denna racket även med en riktigt cool design. Detta är ett utmärkt val av padelracket för dig som är nybörjare och vill ha riktigt bra kontroll och känsla med bollen!
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 5 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Mads", Man 51 år
Nivå: motionär
.
2024-06-10, 16:05
3
Man 37 år
Nivå: nybörjare
-
2026-03-18, 13:33
3
"Niclas", Man 36 år
Nivå: motionär
-
2025-02-08, 13:53
4
Man 61 år
Nivå: motionär
-
2024-09-26, 15:19
3
"Lars", Man 54 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2024-07-13, 19:45














