VOLT - 500 V5 2025
(9 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Volt - 500 V5 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £210.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 345 - 365 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Twill Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Fast Recovery Black Comfort EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Volt |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,0 cm |
| Längd racketblad | 26,2 cm |
| Längd totalt | 45,9 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,9 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 51 st |
| Vikt | Medel 366 g |
| Balanspunkt mått | 27,0 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 59 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Vad är nytt på VOLT 500 v5? Samma runda form med förbättrade funktioner: De innovativa detaljerna på sidan, toppen och det nya hjärtat av racketen kombinerar för att ge förbättrad aerodynamik, optimerad viktbalans och överlägsen stabilitet och komfort. Dessa förbättringar säkerställer att varje spelare kan njuta av maximal prestanda, oavsett om de utför kraftfulla slag vid nätet eller gör snabba defensiva reaktioner vid baslinjen. De nya 3K Twill Carbon Faces ger en utmärkt kombination av kraft, kontroll och hållbarhet. Den tvinnade vävstrukturen säkerställer konsekvent energiåterföring och slagstabilitet, medan 3K kolfibersammansättningen erbjuder optimal respons och livslängd. Denna teknik är idealisk för spelare som söker ett racket som levererar både explosiv kraft och precis kontroll. Den nya Ultra 3D High-Relief Surface är en innovativ funktion designad för att förbättra spin, kontroll och hållbarhet. Genom att öka bollkontakt och grepp möjliggör den för spelare att utföra ett bredare urval av slag med större precision, vilket gör det till ett utmärkt val för både offensiva och defensiva spelstilar. Den nya Fast Recovery Black Comfort EVA Core är ett avancerat material som optimerar kraft, kontroll och komfort. Dess snabba återhämtningsförmåga förbättrar bollutgången, medan de stötdämpande egenskaperna gör det till ett utmärkt val för spelare som söker prestanda utan att kompromissa med komforten.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 9 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 59 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
god kontroll lite kraft
2025-11-13, 22:55
3
Kvinna 59 år
Nivå: motionär
bekväm och hanterbar
2025-12-31, 17:37
3
Man 60 år
Nivå: avancerad
-
2026-02-10, 19:20
4
Kvinna 32 år
Nivå: nybörjare
-
2026-02-10, 10:53
4
Kvinna 32 år
Nivå: nybörjare
-
2026-02-09, 23:43
3
Man 59 år
Nivå: motionär
-
2025-12-08, 20:32
















