PALLAP - POWER STAR 2025
(6 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Pallap - Power Star 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 190,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 365 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 15K Ultra Carbon Alu - aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | ZETATEK 28 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Pallap |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 14,0 cm |
| Längd racketblad | 24,4 cm |
| Längd totalt | 45,7 cm |
| Bredd racketblad | 25,2 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,7 cm |
| Racketytskikt typ | Sandpapper |
| Antal borrade hål | 57 st |
| Vikt | Ganska låg 356 g |
| Balanspunkt mått | 26,2 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 57 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
En racket född för långa, kontrollerade bolldueller och plötsliga kraftfulla attacker. Den stora träffytan låter dig överföra din kraft genom racketen med intuitiv kontroll och precision. Den italienskproducerade 15K ULTRA CARBON ALU BASALT-CARBON fibern och dess DUAL CARBON ram ger stabiliteten du behöver vid volleys. Den mjukare EVA 28 och HYPERSPIN-texturen garanterar full precision för dina spin-slag. Rekommenderas för spelare på mellannivå till avancerad nivå.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 6 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Juancho", Man 34 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Diamantskyffel, lätt 355 gr, låg-mellanbalans, torr känsla
2025-11-14, 09:58
4
"Nicolo", Man 22 år
Nivå: motionär
Mångsidig smidig men lätt
2025-11-24, 09:43
3
Man 48 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Kanske för tung
2026-01-24, 23:23
4
Man 52 år
Nivå: motionär
...
2025-11-16, 22:49
4
Man 33 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-03-30, 22:42
4
"Roberto", Man 62 år
Nivå: motionär
-
2026-02-07, 22:43














