ADIDAS - RX CARBON 2023
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - RX Carbon 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The new RX CARBON is a perfectly balanced padel racket, designed for intermediate players who want to elevate their level of play. The combination of its CARBONO 3K surface and its interior with EVA SOFT PERFORMANCE rubber helps you generate great strike power without losing comfort. Its round shape and centered sweet spot make it very comfortable. Additionally, with STRUCTURAL POWER technology, you can increase the power and consistency of your attack shots thanks to its reinforced structure that improves the stiffness throughout the racket. With RX CARBON, you are one step away from starting to play at another level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 64 year
Level: amateur
Good balance
2025-04-17, 18:24
5
"Tommy", Man 53 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Stable
2023-10-24, 20:37
4
"Greg", Man 31 year
Level: advanced
---
2025-04-30, 16:30
4
Man 64 year
Level: advanced
-
2025-03-27, 21:44















