ZERV - SWIFT ELITE CTRL 2024
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 795,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black Pro EVA Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by ZERV |
Description from manufacturer
Are you the player who prefers control and precision above all? Then the ZERV Swift Elite CTRL is the perfect choice! This model combines a round head, medium balance, a soft core, and a weight between 360 and 370 grams. Additionally, the racket is made from the finest materials and packed with technologies! 3K Carbon is the material used for the racket’s surface. This results in a strong surface with a superb feel and lots of precision. Black Pro EVA Soft is the soft EVA core that provides excellent ball feel, control, and ball speed. Rough Surface Control is the rough surface that gives a lot of ball feel, control, and spin. Vibration Absorption System is the technology that reduces unwanted vibrations and increases playing comfort. Finally, great emphasis has been placed on the design - so you look really sharp on the court!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 38 year
Level: amateur
Too hard, it feels so unresponsive that I get no response at all. It's impossible to press anything and difficult to hit hard.
2025-11-06, 21:57
2
Man 38 year
Level: amateur
A bit too hard and difficult to press a little harder
2025-11-06, 21:50
3
"Tarp", Man 51 year
Level: amateur
-
2025-08-27, 15:48














