ADIDAS - ESSNOVA CARBON CTRL 3.0 2021
(20 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Essnova Carbon Ctrl 3.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Adidas |
Description from manufacturer
Essnova Carbon CTRL 3.0 is the upgrade of Adipower CTRL Lite where the surface has been replaced with explosive and durable carbon fiber for extra power. The soft core in EVA Soft provides plenty of power while being gentle and very comfortable. In this model, we also find the significantly enlarged round shape that gives you the characteristics of a controlled racket and a more easy-to-play racket, at the same time. Essnova Carbon CTRL 3.0 takes the power from the opponent and turns it to your advantage.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 20 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 54 year
Level: amateur (have paddle elbow)
A bit too front-heavy
2024-05-31, 23:33
3
Man 44 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Too soft
2026-01-14, 21:40
5
Man 51 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-29, 23:01
4
"Anna", Woman 29 year
Level: advanced
-
2024-08-17, 14:11
4
"Rikard", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-08-07, 11:38
3
Man 55 year
Level: amateur
-
2024-01-23, 21:43















