DROP SHOT - EXPLORER PRO CONTROL 1.0 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Explorer Pro Control 1.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
Now you can choose the racket that best suits your game without giving up having the one of your favorite player. The 2025 collection includes the Explorer Pro line of our player Lucas Campagnolo divided into three ranges according to the level of play. The Pro Competition line features the Drop Shot Explorer Pro Control 1.0, a mid-level racket that, thanks to its shape and the rubber it is made of, is positioned as a power racket. The Drop Shot Explorer Pro Control 1.0 is designed with a round mold, providing a wide and centered sweet spot and a low balance towards the handle of the racket. The rubber that makes up its interior is Eva Soft, a rubber whose main property is the feeling of power due to its characteristic elasticity and lightness. With a high ball speed, greater power is achieved. Its faces are made of 12K Textreme Carbon; flat bidirectional carbon with 12,000 filaments per carbon thread. Due to the number of filaments, it is much thinner and more flexible, providing an exquisite feel to rackets made with this material. It is characterized by having greater flexibility and resistance. In addition to its quality, its design makes it one of the most sought-after rackets by our consumers this season. Modern, youthful, and with a unique style.
Printout from www.racketguide.com


















