NOX - ML10 LUXURY BAHIA 2021
(20 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - ML10 Luxury Bahia 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 290,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA HR3 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Det nya padelracket från Nox ''Bahia'' är framtaget som en hyllning till Miguel Lamperti då Bahia är namnet på staden han föddes i. Detta padelracket är droppformad vilket ger en härlig kombination av fart och kontroll. I detta padelracket har man valt att lägga den lite mjukare kärnan benämnd HR3 vilket gör att racketen något mer förlåtande mot armen och ger en mjuk och skön träffkänsla. ML 10 Bahia Luxury har ett kolfibermaterialet 12K. Det innebär att ytskikten består av ett kolfiber med 12000 kolfibertrådar per cm², att jämföra med industristandard som är 3K. Ju fler trådar desto snabbare och mer responsivt kolfiber som fångar upp och rekylerar bollen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 20 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
Man 22 år
Nivå: avancerad
Väldigt allround. Mer hjälpsam än AT10 och upplevs något tyngre. Stabilt i försvar och anfall
2023-11-09, 19:39
3
"Francesco", Man 35 år
Nivå: avancerad
För mjuk, jag måste använda armen för mycket för att få till en bra vibora/smash.
2026-01-18, 00:25
4
"Marco", Man 38 år
Nivå: motionär
Utmärkt kontroll men lite drivkraft
2026-02-16, 09:44
4
Man 43 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag behöver byta
2025-12-11, 16:54
5
"Adrian", Man 24 år
Nivå: motionär
-
2025-12-20, 21:50
4
Man 44 år
Nivå: motionär
-
2025-11-15, 19:23














