DROP SHOT - CONQUEROR 10.0 2022
(11 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Conqueror 10.0 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 340,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA tech |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Conqueror 10 är en droppformad racket som används av den legendariske Juan Martín Díaz, som tävlar på den professionella World Padel Tour-cirkeln. Den nya Drop Shot Conqueror 10 utvecklas i förhållande till sina föregångare, men behåller essensen av sitt ursprung tack vare ett droppformat som ger en bred sweet spot att träffa och en medelhög balans som möjliggör ett brett spektrum av kontroll och optimal kraft och mångsidighet i spelet. Spelarprofil: Racket designad för spelare som tränar padel intensivt och som letar efter en högpresterande, kvalitetsmässig och pålitlig racket oavsett deras position på banan. Både i forehand och backhand kommer spelaren att kunna njuta av denna racket tack vare dynamiken och lättheten som den ger rörelsen och till kraften och flytande som den genererar vid slag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 11 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Juan", Man 56 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag skulle vilja ha något hårdare.
2026-02-10, 15:59
3
"Henke", Man 34 år
Nivå: avancerad
För. Hårt
2023-11-08, 00:46
4
Man 72 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-02-10, 08:59
4
Man 36 år
Nivå: elit
-
2025-11-12, 21:57
4
Man 45 år
Nivå: avancerad
-
2024-07-06, 18:07
3
"Lundin", Man 35 år
Nivå: avancerad
-
2024-02-02, 19:17















