DROP SHOT - CANYON PRO ATTACK 2024
(4 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Canyon Pro Attack 2024:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 340,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2024 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Pro |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Canyon Pro Attack 2024 är ett power-orienterat padelracket utformat för avancerade spelare som vill dominera med starka slag. Det har diamantform och hög balans, vilket ger extra kraft i smashar och offensiva slag. Kärnan är gjord i EVA Pro High Density, vilket gör att racketet känns fast och responsivt. Slagytan utgörs av 24K kolfiber, ofta med struktur (relief / ytmönster) för att kunna applicera spinn. Ramen är byggd i dubbel tubulär kolfiber, vilket förstärker styvheten och stabiliteten. Sammanfattningsvis är Canyon Pro Attack 2024 ett vapen för spelare som har tekniken att hantera ett kraftfullt racket och vill spela aggressivt utan att offra precision.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.0(från 4 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 55 år
Nivå: avancerad
Lite för att vänja mig vid att spela, kanske jag inte trycker så mycket på smasharna.
2025-11-24, 07:52
2
"Danilo", Man 46 år
Nivå: avancerad
-
2026-02-28, 11:08
2
"Alex", Man 40 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-11-21, 15:38
4
"Gigi", Man 36 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-11-18, 21:43
















