VOLT - 900 V4 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 900 V4 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Fast Recovery Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
BALANCE YOUR GAME WITH HIGH VOLTAGE. Find the perfect equilibrium between control and power with this teardrop-shaped padel racket, built for versatile players who demand performance across the court. With a medium-high weight balance and a durable 3K carbon frame with 3K carbon faces, this racket offers a solid blend of maneuverability and impact force. The combination of flexible shock absorption technology and a Fast Recovery Black EVA core ensures a responsive feel with reduced vibrations. Its dynamic hole system enhances precision and aerodynamics, while the Lightning Style rough surface adds extra grip for enhanced spin potential.A high-voltage choice for players who want to balance their game with confidence, control, and energy.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
Man 49 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2026-02-02, 23:51
5
"Kim", Man 57 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-11-10, 17:19
5
Man 53 year
Level: amateur
-
2025-09-22, 22:19
















