HEAD - RADICAL MOTION 2024
(28 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Free shipping 1-2 Days
129,95 €
Pala de Pádel Head Radical Motion
Free shipping 1-2 Days
132,95 €
HEAD RADICAL Motion 2024 (Pala)
Free shipping 1-4 Days
134,25 €
Pala Head Radical Motion 2024
Free shipping 1-2 Days
134,95 €
Pala de Pádel Head Radical Motion 2024
Not available
134,49 €
Head Radical Motion 2024Padel Racket
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Control Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,2 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 25,8 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Quite low 358 g |
| Balance point measurement | 26,8 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-12-13 |
Description from manufacturer
Radical control comes with enhanced maneuverability with the RADICAL MOTION PADEL RACQUET, which is the lightest model in the new, teardrop-shaped series. While the 3K carbon hitting surface adds control and versatility, the innovative Auxetic technology supplies extra power and a sensational impact feel. One of the advanced technologies in the racquet is the Soft Butt Cap, which supplies a softer playing feel and dampens vibrations, while the exclusive navy design has see-through carbon elements for a premium look.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 28 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 17 year
Level: advanced
It is good but doesn't give the power I want in my game.
2025-03-07, 13:32
4
Woman 45 year
Level: advanced
Very good control, lacking a bit of speed.
2025-10-30, 22:20
3
"Alex", Man 34 year
Level: amateur
Excellent control, little power
2025-11-15, 22:04
4
"Francesco", Man 24 year
Level: amateur
Very defensive
2025-11-18, 09:33
2
"Pietro", Man 53 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Not bad
2025-01-02, 08:11
5
Man 33 year
Level: amateur
2024-06-10, 16:46
















