VOLT - 900 2022
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 900 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 260,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Maximize power, speed, control with one of Volt Padel's most advanced rackets, the 900 - edition 2022 racket which is used by WPT player Ana Catarina Nogueria among others. The Volt 900 is a top-quality padel racket for the advanced or professional padel player with exceptionally high demands on their equipment and who is looking for a top-heavy racket with great speed and the ability to hit spin shots thanks to its sandpaper surface. The sweet spot is placed higher up on the racket, just above the middle of the racket head to provide extra speed and precision. The Volt 900 is updated with Volt's dynamic hole system which is the result of extensive tests conducted for each individual racket model in 2022. These have been evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/shots and allows you to have increased shot/movement speed while the racket maintains overall balance throughout the shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Simon", Man 39 year
Level: amateur
---
2024-04-10, 08:33
2
"Christian", Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Too hård
2023-10-23, 19:37
4
Man 29 year
Level: advanced
-
2023-10-02, 17:44
4
Man 29 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2022-11-12, 15:16















