OSAKA - VISION PRO POWER SNAP 2023
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Vision Pro Power Snap 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Composite |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + Kevlar |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
Osaka Vision Pro Power Snap is a powerful racket with a rough surface, perfect for intermediate players. This racket is made of a mix of carbon fiber and fiberglass, making it less stiff than pure carbon fiber rackets, yet stiffer than beginner rackets made solely of fiberglass. The teardrop-shaped head and heavy top balance give you plenty of power, especially in offensive play, making the racket ideal for the left-sided player who puts opponents under pressure with smashes and effective volleys. Osaka has used its Snap foam in the design, which widens the sweet spot and increases hitting power. Compared to Osaka's Touch foam, the Snap foam is somewhat lighter and more flexible, providing a trampoline effect and increased power.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 54 year
Level: beginner
-
2025-12-24, 03:06
3
Man 30 year
Level: amateur
-
2025-10-25, 21:22















