VIBOR-A - LETHAL ADVANCED 2020
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Lethal Advanced 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 250,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
Racket made for the advanced player seeking power in their shots.
Printout from www.racketguide.com








