STARVIE - AQUILA 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Aquila 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 220,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
It stands out for being a comfortable racket, which offers good sensations on court with a perfect balance between power, control and ball speed. It is also surprisingly easy to handle thanks to its Soft 30 rubber density in its core. It is designed for mid-level offensive players looking for racket with excellent manageability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Massimo", Man 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Excellent in defense and versatile
2025-11-23, 11:16
2
Man 23 year
Level: advanced
It's soft I'm lacking power
2025-11-04, 18:19
2
"daw", Man 44 year
Level: amateur
no power
2026-01-27, 14:37
3
"Drew", Man 43 year
Level: beginner
No power
2025-09-23, 13:32
4
"Alex Hingeberg", Man 23 year
Level: amateur
-
2025-11-02, 21:51
3
Man 23 year
Level: amateur
-
2025-10-24, 11:37








