TRETORN - SUPREME VSQZ 2025
(24 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tretorn - Supreme VSQZ 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 520,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Japanese carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA FLEX |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tretorn |
Description from manufacturer
Take your padel game to the next level with SUPREME VSQZ, the signature racket for Swedish padel pro and Premier Padel player Simon Vasquez. Experience a perfect balance between explosive power and precise control – designed for players who want to dominate on the court. Maximum power & precision – 12K Japanese carbon fiber provides explosive response in your shots without compromising control. Superior grip & spin – Our 3D ULTRA SPIN surface lets you put spin on the ball when needed. Optimal support in every shot – EVA FLEX core and the hybrid shape provide an unbeatable feel and stability. Feel the difference with SUPREME VSQZ – for those who play to win.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 24 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 57 year
Level: advanced
Good control, light, good hitting surface, all-round.
2025-12-27, 13:53
3
Man 42 year
Level: advanced
Relatively good, though somewhat dull impact pattern
2026-01-05, 13:53
4
Man 58 year
Level: advanced
Easy. Good precision. Decent power.
2026-01-12, 20:37
5
"Thomas", Man 38 year
Level: amateur
Good control and nice bounce
2026-01-21, 22:44
4
"Magnus", Man 40 year
Level: advanced
Good but a bit too hard.
2025-08-15, 11:53
5
"S H", Man 29 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good racket
2026-01-21, 14:37




















