OSAKA - PRO TOUR LTD CONTROL 2022
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour LTD Control 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
The Pro Tour collection represents what Osaka stands for: high standards with superior looks. Players should gain confidence and bring out the best in their game. The Pro Tour collection realizes that ambition! The Pro Tour Control in limited edition is a round-shaped racket with low balance for control players seeking a maneuverable model. The sandpaper-textured surface made of 18K carbon fiber also provides power and bite in your shots. The racket has a low weight and a soft core to give you a comfortable hit even if you don't hit the ball perfectly.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Martin", Man 39 year
Level: advanced
Not enough power
2023-12-11, 17:38
4
"Marcus", Man 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good feeling
2024-02-09, 21:13
3
"Johnny", Man 46 year
Level: advanced
.
2024-02-16, 23:37
5
Man 35 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 07:33
4
Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-05-11, 23:14
3
"Dan", Man 45 year
Level: advanced
-
2023-11-12, 22:46















