NOX - LUXURY CONTROL L6 2023
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Luxury Control L6 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Luxury Control L.6 is a padel racket for those seeking maximum control and precision in their game. One of the absolute best padel rackets on the market in its segment. The slightly softer HR3 core is a premium core that has been used in Nox's popular padel racket ML 10 Pro Cup. Luxury Control L.6 has a round shape which makes it very forgiving, so that even ball hits farther out towards the frame provide good speed/control and feel. The top-light balance makes it very easy to maneuver and contributes to even more control in the shots. Luxury Control L.6 features the carbon fiber material Carbon 12K. This means that the surface layers consist of a carbon fiber with 12,000 carbon fiber threads per cm², compared to the industry standard which is 3K. The more threads, the faster and more responsive carbon fiber that captures and recoils the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Adam", Man 19 year
Level: advanced
I like my racket. Good control and feel. But I might want to try something lighter and more offensive.
2023-11-28, 21:00
5
Man 47 year
Level: advanced
Gives a nice soft feeling and I can control the game with feeling.
2024-04-13, 13:10
3
"Javier", Man 55 year
Level: amateur
I miss more punch
2025-10-29, 22:01
3
Man 27 year
Level: amateur
-
2024-04-16, 12:13
5
Man 33 year
Level: amateur
-
2023-12-18, 12:28
5
Man 47 year
Level: advanced
-
2023-11-26, 21:50















