CORK - PREMIUM POWER 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Premium Power 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass + Innegra + cork |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Soft, multilayered |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Cork |
Description from manufacturer
The Premium Power racket, in diamond shape with a high balance, is suitable for offensive players who prefer power in their game. Using the new, exclusive and unprecedented asymmetrical hole pattern, it was designed to optimize a wide sweet spot, with a hole diameter for each specific zone of the racket. The gum in the center of the racket has a unique and innovative technology, a semi-drilled cross, this semi-drilled in the center translates into a controlled output with a wide and controlled sweet spot, removing the trampoline effect when defending and giving greater power in the defensive height. It has a new cap technology that further reduces vibrations due to its softer composition and its oval shape for better grip versatility. Always with the exclusive CORK PADEL anti-vibration system.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 56 year
Level: amateur
-
2025-12-07, 23:03















