ROYAL PADEL - R CONTROL 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.620,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | GlassComp Control - fiberglass composite |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Mid Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Royal Padel |
Description from manufacturer
The R CONTROL 2026 returns to the court reaffirming its essence: PURE VERSATILITY. After establishing itself as one of the most balanced rackets from Royal Padel, this new version retains the successful combination of fast-recovery EVA MID HARD foam with the innovative GlassComp Control technology, a more resistant and flexible material that offers extra comfort and exceptional control with every hit. Its frame and reinforced heart with Carbon 3K ensure durability and stability, while its rough surface facilitates spin generation and improves the impact point. For the 2026 season, the R CONTROL retains the renowned Diamond Oversize mold, which expands the sweet spot and enhances its versatility in defense and attack. All this, with a new renewed design, more modern and elegant, reflecting its perfect balance between power and control. So, if you are looking for a comfortable, precise, and complete racket that can perform at its best in any game situation, the R CONTROL 2026 is your ideal companion! Available in a weight range between 365 and 380 grams. At Royal Padel, we weigh each of our models individually so you can choose the perfect weight for your playing style.
Printout from www.racketguide.com














