ADIDAS - ESSNOVA CARBON CTRL 3.0 2021
(20 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Adidas - Essnova Carbon Ctrl 3.0 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $270.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 6K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Adidas |
Beskrivning från tillverkare
Essnova Carbon CTRL 3.0 är uppgraderingen av Adipower CTRL Lite där ytan har bytts ut till explosivt och hållbart kolfiber för extra kraft. Den mjuka kärnan i EVA Soft ger ordentligt med kraft samtidigt som den är skonsam och ger mycket komfort. Även i denna modell hittar vi den kraftigt tilltagna runda formen som ger dig egenskaperna av ett kontrollerat racket och ett mer lättspelat racket, samtidigt. Essnova Carbon CTRL 3.0 tar kraften från motståndaren och vänder det till din fördel.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 20 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 54 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Lite för framtungt
2024-05-31, 23:33
3
Man 44 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
För mjukt
2026-01-14, 21:40
5
Man 51 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-10-29, 23:01
4
"Anna", Kvinna 29 år
Nivå: avancerad
-
2024-08-17, 14:11
4
"Rikard", Man 48 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2024-08-07, 11:38
3
Man 55 år
Nivå: motionär
-
2024-01-23, 21:43















