DROP SHOT - EXPLORER PRO CONTROL 1.0 2025
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 610,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K carbon fiber textreme |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Soft |
| Speltyp | Nybörjare, Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Nu kan du välja den racket som bäst passar ditt spel utan att ge upp att ha din favoritspelares racket. 2025-kollektionen omfattar Explorer Pro-serien av vår spelare Lucas Campagnolo uppdelad i tre serier beroende på spelnivå. Pro Competition-serien har Drop Shot Explorer Pro Control 1.0-racketen, ett racket på mellannivå som tack vare sin form och det gummi som det består av positionerar sig som ett kraftfullt racket. Drop Shot Explorer Pro Control 1.0-racketen är designad med en rund form, vilket ger en bred och centrerad sweetspot och en låg balans mot rackets handtag. Gummit som utgör dess inre är Eva Soft, ett gummi vars främsta egenskap är känslan av kraft på grund av elasticiteten och lättheten som kännetecknar det. Med en hög bollhastighet uppnås större kraft. Dess ytor består av Carbon 12K Textreme; platt tvåvägs karbon med 12 000 filament per varje karbonsträng. På grund av sin mängd filament är det mycket tunnare och flexibelt, vilket ger en utsökt känsla till racketar tillverkade med detta material. Det kännetecknas av större flexibilitet och motståndskraft. Förutom sin kvalitet gör dess design den till en av de mest eftertraktade racketarna av våra konsumenter denna säsong. Modern, ungdomlig och med en unik stil.
Utskrift från www.racketguide.com














