STARVIE - RAPTOR EVOLUTION 2022
(43 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som StarVie - Raptor Evolution 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 3 440,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 350 - 385 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Soft V30 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från StarVie |
Beskrivning från tillverkare
Denna racket är gjord av 3K-kol och det nya materialet Carbon Colours 3K i rött. Trots att racketen har mjukt gummi V30, är den härdad tack vare texturen på ytan (Full Plane Effect), samt de två lagren av kolfiber. Denna sammansättning lämpar sig för de högsta kraven i spelet och erbjuder bästa elasticitet, hållbarhet och komfort i varje slag. Carbon Colours 3K. Racketens huvud är tillverkat av röd 3K-kolfiber. Den erbjuder hög motståndskraft för att möta spelets krav. Grovheten på ytan (Full Plane Effect) hjälper spelare att uppnå större precision i varje slag. StarVie arbetar denna grovhet direkt från formen. Star Balance-system i racketens hals, vilket ger perfekt viktbalans och stabilitet. Två lager kolfiber i kärnan: Carbon Colours 3K + Carbon 3K. Mjuk densitetsgummi V30, men härdad genom användning av de två lagren kolfiber som ger utmärkt kontroll och kraft.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 43 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Leo", Man 37 år
Nivå: motionär
Bra smashkraft, mindre kontroll, gillar inte sweetspoten.
2025-08-14, 07:09
3
"Noemi", Kvinna 53 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Det är mjuk, men den väger
2025-12-07, 14:12
4
"Mrt", Man 34 år
Nivå: avancerad
Bra känsla
2024-03-13, 19:56
3
Man 35 år
Nivå: motionär
Ok
2025-11-27, 00:29
4
Man 48 år
Nivå: avancerad
M
2024-04-26, 16:34
3
"matias", Man 22 år
Nivå: avancerad
-
2025-06-15, 04:19
















