SLAZENGER - CHALLENGE NO. 1 GOLD 2022
(11 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Slazenger - Challenge No. 1 GOLD 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $330.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Slazenger |
Beskrivning från tillverkare
Slazenger Padel Challenge No.1 GOLD är ett kraftfullt droppformat racket med en optimerad vikt på 360-370 gram.
Modellen har en medelhård kärna, träffytan är 12K kolfiber och med medelbalans för att ge dig kraft och precision i slagen. Modellen vänder sig främst till den avancerade motionären eller tävlingsspelaren som söker ett riktigt kvalitetsracket. På träffytan finns ett mönster med små pantrar. Denna yta ska hjälpa till att öka greppet i bollen och ge extra skruv i slagen. Challenge No.1 GOLD är första modellen i serie som Slazenger tagit fram med olika egenskaper och prisbilder för att alla spelare ska hitta just sin modell.
Modellen har en medelhård kärna, träffytan är 12K kolfiber och med medelbalans för att ge dig kraft och precision i slagen. Modellen vänder sig främst till den avancerade motionären eller tävlingsspelaren som söker ett riktigt kvalitetsracket. På träffytan finns ett mönster med små pantrar. Denna yta ska hjälpa till att öka greppet i bollen och ge extra skruv i slagen. Challenge No.1 GOLD är första modellen i serie som Slazenger tagit fram med olika egenskaper och prisbilder för att alla spelare ska hitta just sin modell.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 11 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 41 år
Nivå: avancerad
Allround. Väldigt förlåtande.
2023-11-29, 16:39
3
Kvinna 64 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Lite för tungt
2024-05-05, 20:34
3
"MB", Man 44 år
Nivå: motionär
inte för greppigt
2026-04-13, 15:40
5
Man 37 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2026-02-05, 19:59
3
Man 40 år
Nivå: motionär
-
2025-12-08, 22:04
3
"Test", Man 48 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2023-09-02, 11:08














