SHOOTER - DOMINION PRO 2025
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Shooter - Dominion Pro 2025:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $370.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 351 - 375 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber + Basalt |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 15K kolfiber + Basalt + Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA White |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Shooter |
Beskrivning från tillverkare
Ny DOMINION PRO 40-racket: En racket med spektakulär kraft avsedd för avancerade-professionella spelare. Spelare som kräver kraft och älskar hårda racketar kommer att upptäcka vad det innebär att spela padel på avancerad nivå eller i professionella tävlingar med ett racket med maximal prestanda som Shooter Padel DOMINION PRO 40. En padelracket med medelhög balans och spektakulär kraft. Det nya högdensitetsgummit garanterar oss en spektakulär bollutgång och mer kraft vid högre slaghastighet. Ytan på detta professionella DOMINION PRO 40 är av 15K 85% kolfiber och 15% glasfiber, förutom ett rörformigt ramverk av 3K 100% kolfiber och basaltfiber i brygg- och greppområdena. Den exklusiva mix-oversize formen från Shooter Padel är perfekt för professionella spelare som söker maximal kontroll och kraft. Dessutom ger hyper roughness-teknologin, med en högkornig yta (med kisel), kontroll och effekt i skruvade slag och en stor bollutgång. Som alla Shooter Padel-racketar är DOMINION PRO 40 tillverkad nationellt med en speciell vibrationsdämpande teknik för att undvika skador. Dessutom, om du vill, kan du anpassa den med spelarens namn för att göra den till ett unikt och annorlunda racket.
Utskrift från www.racketguide.com






