PALLAP - VELOCITY STAR 2025
(3 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Pallap - Velocity Star 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $230.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 365 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 15K Ultra Carbon Alu - aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVAZOTE 30 |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Pallap |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 25,0 cm |
| Längd totalt | 46,1 cm |
| Bredd racketblad | 26,2 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,7 cm |
| Racketytskikt typ | Sandpapper |
| Antal borrade hål | 60 st |
| Vikt | Ganska låg 355 g |
| Balanspunkt mått | 25,6 cm från botten |
| Balanspunkt | Medel 56 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Ganska lätt |
| Flexibilitet | Ganska hög |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Design för ändamål - för prestanda. Dominera spelet. Inget med denna design är bara för utseende. Den speciellt formade bryggan, liknande en akillessena, överför slagmomentet till handtaget och justerar styvhet och flex. Detta är hur vi uppnår vibrationskontroll utan ytterligare elastomerdämpare som försämrar den klara känslan för bollen. Den mest mångsidiga racketen i vårt sortiment har ett otroligt värde med ett kolfiberpaket. Den italienskt tillverkade ULTRA CARBON ALU 15K BASALT-CARBON-fibern och en DUAL CARBON-ram ger stabiliteten för ett variabelt spel, från effektiva motattacker till precisionsvolleys. Medium EVA 30 och SPINDRIVER-strukturen garanterar full dynamik och precision för dina spinnslag. Vi rekommenderar denna racket för spelare på mellannivå till avancerad nivå.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 3 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Antonio", Man 53 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2025-12-29, 00:38
3
Man 35 år
Nivå: nybörjare
-
2025-12-07, 19:22
4
Man 43 år
Nivå: motionär
-
2025-12-07, 17:12
















