NOX - NOX EMOTION WPT 2021
(2 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Nox - Nox Emotion WPT 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 180,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA HR3 |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Nox |
Beskrivning från tillverkare
Emotion WPT är ett racket med fullt fokus på kontroll och precision. Den överdimensionerade runda formen gör att racket får en ännu bredare sweet spot vilket gör att du behåller precisionen i dina slag. Racket är utrustat med ett anti-vibrationssystem och en träffyta i glasfiber vilket minskar risken för skador. Racketen har även struktur i träffytan för att ge ytterligare grepp i bollen och ökad precision i det långsamma spelet nära nät.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 2 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 31 år
Nivå: motionär
Mjukt och lättspelat. Gillar den låga balansen.
2025-11-05, 09:12
5
Man 26 år
Nivå: avancerad
-
2023-01-31, 11:26














