DROP SHOT - CANYON PRO COMFORT 2.0 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Drop Shot - Canyon Pro Comfort 2.0 2026:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1.730,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 350 - 370 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Pro High Density |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Canyon Pro Comfort 2.0 utökar Canyon-linjen med en modell designad för spelare på medel och medel-avancerad nivå som vill njuta av Canyon-andan inspirerad av Pablo Lima, utan att behöva välja ett toppklassigt racket. Det är det perfekta valet för att börja och fortsätta utvecklas i padel med komfort, kraft och spelbarhet. Tillverkad med 3K-kolfiber, erbjuder den utmärkt hållbarhet och bra känsla på banan. Dess diamantform gynnar ett offensivt spel, medan Eva Pro-gummikärnan ger en fastare och mer kontrollerad slaggkänsla, med ett utmärkt gensvar och en konstant bollträff. Den har Smart Holes System, som förbättrar kraftfördelningen, underlättar effekter och minskar vibrationer, samt 3D Face-teknologin, en relieftextur i diamantformad design för att förbättra effekten vid aggressiva slag. Ramen har Twin Tubular System, som ger större styvhet och stabilitet, förstärkt av Vibra Tech Angles och Cork Cushion Grip-teknologierna, vilka är avsedda att minimera överföringen av vibrationer till armen. Den inkluderar även Ergo Pro Protector och Power Beam Heart-teknologi, som ökar hållbarheten och motståndet i helheten.
Utskrift från www.racketguide.com




















