ADIDAS - METALBONE HRD 3.4 2025
(63 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Adidas - Metalbone HRD 3.4 2025:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $550.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 345 - 360 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 16K Aluminiserad Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | Eva High Memory |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Adidas |
Beskrivning från tillverkare
Metalbone HRD+ 3.4, en av Ale Galáns nya modeller, är utformad för de som vill maximera styrka och kraftfullt spel på padelbanan. Med sin extra styva kärna och premium material lovar detta racket optimal prestanda och avancerad teknologi. Genom Weight & Balance System kan du justera racket efter dina specifika behov. Du kan ändra vikten med upp till 11,2 gram för att snabbt anpassa balans och rörelser för din spelstil. Behöver du snabba reaktioner eller föredrar du stabilitet och kraft? Metalbone HRD+ 3.4 låter dig justera racketet så att det passar perfekt för dina behov. Det unika diamantformade racket Metalbone HRD+ 3.4 garanterar extraordinär kraft med sin tunga topp. Detta resulterar i explosiva smasher och aggressiva anfall. Den kombinerade effekten av diamantformer och ytan med 16K Aluminized Carbon ger pålitlig precision och lång hållbarhet i varje slag. Vad som verkligen gör Metalbone HRD+ 3.4 unikt är den extra hårda kärnan. Denna egenskap är perfekt för erfarna spelare som kan dra nytta av dess styvhet för att uppnå maximal styrka och kontroll. Trots sin intensiva uppbyggnad säkerställer racket en behaglig spelkänsla, tack vare toppmodern materialval och innovativa teknologier. Power Extra Grip: Det förlängda greppet ger mer kontroll för tvåhandsslag och justeringsmöjligheter för balans. 16K Aluminized Carbon: Ytmaterialet kombinerar aluminium och kolfiber för extra styvhet och hållbarhet.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 63 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Piotr", Man 31 år
Nivå: motionär
Mycket kraft som verkligen är tillgänglig enkelt. Jag gillar mjukheten/återfjädringen av det som hjälper med försvaret. Jag gillar det långa handtaget och tyngden i huvudet på min racket. Men jag tycker att den inte är så lättmanövrerad i försvaret och jag känner att jag inte kan svinga snabbt vid smash.
2026-02-06, 15:23
4
"Sergio", Man 31 år
Nivå: avancerad
Jag gillar mycket hårdheten för avslutet. Vid nätet beter den sig fantastiskt. Jag saknar dock lite hjälp i försvaret.
2026-02-11, 00:17
5
"Marco", Man 37 år
Nivå: avancerad
Jag trivs bra, jag gillar hårda racketar för att vara mer aggressiv i matchen när det finns möjlighet.
2025-12-08, 18:45
4
"Manuel", Man 28 år
Nivå: avancerad
Det passar mig väldigt bra i anfall, vilket är vad jag saknar hjälp med, och i försvaret hanterar jag mig bra och hanterar racket bra i försvaret.
2025-11-12, 19:22
4
"Mario", Man 27 år
Nivå: motionär
Jag gillar allt med den men anser att jag ofta tar i för mycket på grund av hur hård den är.
2026-02-08, 15:29
3
Man 26 år
Nivå: motionär
Mycket bra racket, mycket hög kraft men inte lämpligt för motionärer.
2025-11-24, 15:40
















