WILSON - DEFY LS V1 2025
(38 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Wilson - DEFY LS V1 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 180,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Comfort Flex (fiberglass and carbon fiber) |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,6 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | 43 st |
| Weight | Quite low 356 g |
| Balance point measurement | 26,1 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Wilson's Defy LS V1 is a powerful racket that feels rapid through the air and generates aggressive spin. It's made for advanced and pro-level padel players with the lightest frame in the Defy collection made with a Comfort Flex Face and a Power Foam. The diamond-shaped racket creates natural power, along with the Aeroexact Design technology, which makes the racket feel rapid and whippy through the air. Another source of its explosive power comes from the I-Beam technology, which adds stiffness and rigidity to the middle part of the frame. While the Spin^2 Texture helps you get the most spin on the ball. The Duo Grid Hole Pattern combines large holes on the top for increased power with small holes on the bottom for spin and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 38 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good light racket that doesn't tire my arm. Good in defense but pushes a bit less in attack.
2025-11-18, 15:00
3
"Andrea", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very powerful, ideal for closing but technically difficult small sweet spot heavy in defense
2025-11-13, 13:50
2
"Gennaro", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Since I started playing with this racket, I began having elbow problems.
2026-01-13, 10:38
4
"Michele vitale", Man 32 year
Level: amateur
Good control, I retrieve difficult balls without problems, good response in strength.
2026-01-06, 00:06
4
Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good control
Great spins, sometimes I would like a bit more power
Great spins, sometimes I would like a bit more power
2025-12-26, 20:15
4
"Bull", Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Lightweight and powerful, it performs best at medium speeds. More powerful than precise.
2025-11-16, 14:58






















