VOLT - 800 V23 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 800 V23 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
A stylish control padel racket from the Portuguese brand Volt, which does not sacrifice power! It is perfect for both exercisers and experienced padel players who want uncompromising control on the padel court! If you're looking for a control padel racket that doesn't compromise, then the Volt 800 V23 is the right choice! With its round racket head shape, low-medium balance point, medium-hard core and weight between 350 and 370 grams, you get all the ball control you need. It is built from premium materials, guaranteeing superior performance on the track! 3K Carbon is the material used both on the surface and in the frame construction. This provides a fantastic "touch" and a stable and strong frame construction. Rough Surface is the pattern on the surface that promotes ball feel and spin potential. Black EVA is the material used for the core. This Black EVA core has fast recovery, good "ball release" and outstanding power transfer. Dynamic Holes System is the technology behind the hole pattern. This hole pattern provides a fantastic "sweet spot". Finally, a lot of attention has been paid to the design, which has resulted in an extremely cool design.
Printout from www.racketguide.com
















