VIDAR OF BÅSTAD - CC PRO 2020
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vidar of Båstad - CC Pro 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $330.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 25 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vidar of Båstad |
Description from manufacturer
Vidar Of Båstad CC Pro is currently one of the best teardrop-shaped rackets on the market according to a test conducted by Padeljoy.com. The racket has a harder carbon fiber surface made from Swedish 12K Textreme carbon fiber material, and a slightly softer white EVA 25 core, resulting in a medium-hard racket with high control. The center of gravity is medium-high and well-balanced, with CC Pro also having slightly rounder edges to move faster through the air. The shape and balance have made this racket known for its quick and smooth movement, making it very suitable for players who like to control the game at the net. CC Pro is suitable for intermediate players and above and is currently used by players like Axel Holm on the Swedish Padel Tour; it is definitely a racket to be reckoned with.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"David johansson", Man 30 year
Level: advanced
Nice racket
Lacks spin
Lacks spin
2023-11-21, 19:38
4
"Madelene", Woman 47 year
Level: advanced
-
2024-09-01, 13:42
4
Man 44 year
Level: advanced
-
2023-07-12, 19:57
4
Man 44 year
Level: advanced
-
2023-03-28, 08:03
4
Man 31 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-03-09, 12:11
5
Woman 32 year
Level: amateur
-
2023-03-06, 06:23
















