VIBOR-A - YARARA ELITE 24K 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Yarara Elite 24K 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro multidensity |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
Another of the most iconic rackets in the elite line is the Yarara model, a classic among the classics. This year it comes with its characteristic gold color along with silver details and lines. This, along with its mold ripped at the sides of the bridge, gives it an aggression visible from inside and outside the court. The combination of 24K carbon, its diamond shape, and medium balance make it a racket worthy of the most demanding players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2025-06-14, 12:23



















