TECNIFIBRE - BOMBA SPEED 2026
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 353 - 367 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Aramid |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Tecnifibre |
Description from manufacturer
The BOMBA SPEED is aimed at advanced to expert players looking for an offensive racket capable of combining explosive power, manoeuvrability and precision. It is ideal for imposing a fast, aggressive game without sacrificing control.
Printout from www.racketguide.com




