STIGA - 3K 2 CYBERSHAPE 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - 3K 2 Cybershape 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 352 - 368 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Duplex |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA hypersoft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
Description from manufacturer
New design with even better feel in play! We’ve fine-tuned the popular 3K Cybershape model so you can get the most out of your game. The 3K 2 Cybershape gives you the best of both worlds: control in difficult play and the right speed when you need it. This racket suits all playing styles, but is particularly good if you like (and dare) to play defensively in order to turn the tables and take control of the game. The unique, hexagonal Cybershape design makes an impression on everyone. It’s made for players who want high acceleration and a cleaner feel in ball impact on the racket. The straight edges of the racket align perfectly with the court, making it easier to achieve great shots closer to the ground and the glass. The shape is unique for another reason. The Cybershape design gives you a larger sweet spot, higher up on the racket, and further out compared to traditional padel rackets. In fact, the sweet spot is 20 % larger: you can’t really miss it. The extra-strong frame is made from 100 % carbon fibre, which we call the 360 Carbon Frame. The hitting surface features twisted carbon fibres woven with 3k twill technology to create a racket with fast response and capacity to handle very powerful shots from your opponent. The textured Crystal Grip surface creates maximum spin on the ball and enhances ball control. The long handle is comfortable to hold and leaves plenty of room for a two-handed grip, thus giving you more flexibility in play. The racket also features a detachable wrist strap that’s easy to replace.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"andreas bjuvegård", Man 48 year
Level: advanced
Good combination of control and speed
2025-12-08, 20:42














