STARVIE - TITANIA ULTRA SPEED SOFT 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Titania Ultra Speed Soft 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 380 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Ultra Speed Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from StarVie |
Description from manufacturer
StarVie Titania Ultra Speed Soft 2024 is an easy-to-play padel racket. It has a round shape, medium balance, and a soft EVA Ultra Speed Soft core that provides high comfort and forgiving hits. The hitting surface is made of fiberglass with a textured surface for spin, and the 3K carbon fiber frame provides stability and durability. The racket is primarily aimed at beginners and intermediate players who are looking for control, feel, and comfort rather than pure power.
Printout from www.racketguide.com















