STARVIE - AQUILA 2024
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Aquila 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 190,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
It stands out for being a comfortable racket, which offers good sensations on court with a perfect balance between power, control and ball speed. It is also surprisingly easy to handle thanks to its Soft 30 rubber density in its core. It is designed for mid-level offensive players looking for racket with excellent manageability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 66 year
Level: amateur
Star vie
2023-12-25, 20:41
3
"Jérôme", Man 50 year
Level: amateur
-
2025-05-10, 13:13
4
Man 46 year
Level: amateur
-
2024-04-29, 22:34

















