SIUX - SPYDER LITE CTRL 3 HARD 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Spyder Lite Ctrl 3 Hard 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 480,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Introducing the new SIUX SPYDER LITE CTRL 3 HARD. This racket stands out for its round shape, its EVA HARD core and its 12K faces for exceptional performance. The tubular and gloss finish offer strength and aesthetics. With very hard touch and low balance, it is the perfect choice for demanding players used to a control game with attack touch. Experience excellence in every hit!
Printout from www.racketguide.com

















