SIUX - DIABLO REVOLUTION PRO 3 2024
(44 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution Pro 3 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 210,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3k Carbon fiber + aramid |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 27,0 cm |
| Total length | 45,9 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Medium 369 g |
| Balance point measurement | 26,3 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2024-07-17 |
Description from manufacturer
Introducing the new Siux Diablo Revolution PRO 3. This hybrid racket stands out for its shape, its EVA core and its 15k 45º Red/Black faces for exceptional performance. The tubular and sandy gloss finish offer strength and aesthetics. With medium touch, it is the perfect choice for discerning players accustomed to a defense game. Experience excellence at every hit!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 44 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Andrew", Man 34 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I feel quite good in defence, easy to rebound, lack of power at the net, hard to produce deadly smashes
2025-11-18, 20:52
4
Man 44 year
Level: amateur
Meets everything but does not excel in anything in particular.
2025-12-08, 13:48
4
"Joel", Man 33 year
Level: amateur
Feels a bit tired/spongy. The sweet spot feels wrong.
2025-11-30, 13:31
4
"Ieteke", Woman 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Is good, but too hard for my elbow at the moment
2025-11-13, 07:20
3
"Adam boquist", Man 32 year
Level: amateur
Good but lacks the final punch in overheads.
2024-05-05, 14:04
3
"Benjamin", Man 27 year
Level: advanced
It lacks power and is too soft for me
2025-11-19, 23:20





















