SHOOTER - STEALTH AZUL 2021
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Stealth Azul 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.870,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Hybrid |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
Padel players who want to increase the spin of the ball in their cut and topspin shots will discover what it is like to play at another level with the SHOOTER PADEL STEALTH racket. A well-balanced and high-power padel racket. The surface of this professional padel racket, the SHOOTER PADEL STEALTH, is made of 3K carbon and fiberglass, featuring a 100% 3K carbon and basalt tubular frame. Its exclusive MIX-OVERSIZE shape from SHOOTER PADEL will be especially appreciated by those players looking for a high level of control and maximum power. Additionally, the MICRO ROUGHNESS technology, with a medium roughness finish, will provide great spin and control in topspin and cut shots. The STEALTH also has a centered and very wide sweet spot. Discover the SHOOTER PADEL STEALTH range and choose the version you like the most among its green-yellow or blue-fuchsia colors. The SHOOTER PADEL is 100% domestically manufactured and designed with special anti-vibration technology to prevent injuries. The manufacturing process also allows for the customization of each racket with the player's name*, so you won't find another racket like it on the court.
Printout from www.racketguide.com








