RS - PRIME TEAM EDITION 2022
(31 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Prime Team Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $210.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% + fiberglass 20% |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
Prime Team is the racket for the player who has played for a while and wants to take the next step in their padel. The core of EVA Soft Material together with the soft 3K carbon fiber surface provides an easy-to-play racket with a large sweet spot. The frame is made of carbon fiber with woven Japanese lightweight fiberglass that gives the racket a slightly softer and more flexible character. The sandy surface creates a very good grip on the ball and helps the player generate both screw and spin shots. Manufactured in the same high-tech factory as the Pro Edition Simon Vasquez.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 31 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Anna", Woman 32 year
Level: advanced
Easy to play, good control. But I wish for a bit more power in my shots.
2023-11-13, 20:19
4
"Tommie", Man 36 year
Level: amateur
It's good, quite good at close play, but lacks power in the smash.
2023-09-04, 19:02
4
"Nicke", Man 46 year
Level: amateur
Good all-round.
2023-11-06, 22:22
4
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-07-31, 23:12
3
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-04-19, 15:21
4
"Esben Lauridsen", Man 34 year
Level: advanced
-
2024-03-18, 21:51














