OXDOG - ULTIMATE TOUR 2025
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Oxdog - Ultimate Tour 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | HES Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Oxdog |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,4 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 66 st |
| Weight | Quite high 373 g |
| Balance point measurement | 25,2 cm from the bottom |
| Balance point | Quite low 55 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Diamond shaped racket, medium-hard touch and balance. Offers great control in the defensive and offensive game.
DSH – Double Size Holes: A perforation system designed to enhance playability outside the sweet spot. PowerRibs: Rails on the frame designed to reduce vibrations and provide greater balance. HES-Carbon: The characteristic carbon of the brand. Highly reactive, rigid, and capable of converting all the energy generated by the player into power. Additionally, it extends the lifespan of the rackets. Vibradamp: Four silicone insertions under the grip that reduce vibrations, protect the player’s health, enhance grip and serve as the perfect complement to our double-layered grip in our ongoing efforts to minimize vibrations. RBS – Racket Balance System: A 8 grams weight in the cap that can be easily removed through a simple screw. Its goal is to allow the player to play with the balance and weight of the racket.
DSH – Double Size Holes: A perforation system designed to enhance playability outside the sweet spot. PowerRibs: Rails on the frame designed to reduce vibrations and provide greater balance. HES-Carbon: The characteristic carbon of the brand. Highly reactive, rigid, and capable of converting all the energy generated by the player into power. Additionally, it extends the lifespan of the rackets. Vibradamp: Four silicone insertions under the grip that reduce vibrations, protect the player’s health, enhance grip and serve as the perfect complement to our double-layered grip in our ongoing efforts to minimize vibrations. RBS – Racket Balance System: A 8 grams weight in the cap that can be easily removed through a simple screw. Its goal is to allow the player to play with the balance and weight of the racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Carlitos", Man 47 year
Level: amateur
Dry touch, good control, well balanced. Maybe a bit too heavy for me.
2025-11-13, 23:00
3
Man 37 year
Level: advanced
-
2026-03-31, 00:45
4
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-02-17, 15:28
4
Man 36 year
Level: advanced
-
2025-11-18, 21:35
5
Man 36 year
Level: advanced
-
2025-11-15, 14:17
4
"Nicola", Man 37 year
Level: advanced
-
2025-11-14, 13:43

















