OSAKA - PRO TOUR CONTROL 2022
(22 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Osaka - Pro Tour Control 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $360.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 340 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | SNAP foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Osaka |
Description from manufacturer
The Pro Tour collection represents what Osaka stands for: high standards with superior appearance. The players should gain confidence and bring out the best in their game. The Pro Tour collection realizes that desire! The Pro Tour Control is a round-shaped racket with low balance for control players seeking an easily maneuverable model. The sandpaper-textured surface of 18K carbon fiber also provides power and bite in your shots. The racket has a low weight and a soft core to give you a pleasant impact even if you do not hit the ball perfectly.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 22 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 59 year
Level: advanced
Is a little difficult to control.
2024-02-26, 08:57
4
Man 62 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-01-15, 19:24
3
Man 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-11-06, 21:24
5
"Morten", Man 36 year
Level: advanced
-
2025-11-05, 07:58
4
Man 61 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-22, 10:14
4
Man 61 year
Level: amateur
-
2025-09-07, 12:13














