NOX - ML10 LUXURY BAHIA 2021
(20 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - ML10 Luxury Bahia 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.200,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The new padel racket from Nox ''Bahia'' is created as a tribute to Miguel Lamperti as Bahia is the name of the city where he was born. This padel racket is teardrop-shaped, which gives a delightful combination of speed and control. For this padel racket, they have chosen to include the slightly softer core called HR3, which makes the racket a bit more forgiving on the arm and provides a soft and pleasant hitting feel. The ML 10 Bahia Luxury features a 12K carbon fiber material. This means that the surface layers consist of carbon fiber with 12,000 carbon fiber threads per cm², compared to the industry standard which is 3K. The more threads, the faster and more responsive carbon fiber that captures and recoils the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 20 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 22 year
Level: advanced
Very versatile. More helpful than AT10 and feels somewhat heavier. Stable in defense and attack.
2023-11-09, 19:39
3
"Francesco", Man 35 year
Level: advanced
Too soft, I have to push too much with my arm to make a good vibora/smash.
2026-01-18, 00:25
4
"Marco", Man 38 year
Level: amateur
Excellent control but little drive
2026-02-16, 09:44
4
Man 43 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I need to change
2025-12-11, 16:54
5
"Adrian", Man 24 year
Level: amateur
-
2025-12-20, 21:50
4
Man 44 year
Level: amateur
-
2025-11-15, 19:23














