NOX - EQUATION ADVANCED 2025
(19 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Equation Advanced 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 350,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The new EQUATION Advanced for the 2025 season combines maneuverability, control, and precision with a great feel and a large sweet spot provided by the combination of rubber used in professional padel racket. The EQUATION Advanced is a racket with a medium balance, carbon frame and anti-vibration system to protect players from injuries. The roughness of its faces achieved with 3D transparent sheets will help players to give more spin to their shots.
Includes the Smartstrap® replaceable safety string system. More hygienic, safer and more customizable.
Includes the Smartstrap® replaceable safety string system. More hygienic, safer and more customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 19 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Miguel", Man 53 year
Level: advanced
Manageable, responsive, good control.
2025-06-12, 19:17
4
"Sergey", Man 48 year
Level: amateur
i need more power
2025-11-28, 07:53
4
Man 28 year
Level: advanced
Nice all rounder
2025-06-10, 23:31
4
"Paolo", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
comfort, handy
2026-02-24, 09:23
3
Man 39 year
Level: amateur
Test
2025-12-11, 10:45
3
Man 46 year
Level: amateur
-
2026-03-07, 09:53















