MIDDLEMOON - ECLIPSE 7 CARBON ROUGH LIGHT 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Middlemoon - Eclipse 7 Carbon Rough Light 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 560,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K + 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Middlemoon |
Description from manufacturer
The immensely popular Eclipse in Light version. If you're looking for a lighter racket or suffer from tennis elbow, this is an excellent choice for you while still maintaining quality throughout. 12k plus 3k on the surface and extremely high control in this lighter racket, based on the bestseller Eclipse Gold 7.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Leo", Woman 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Round sweet spot center
Lightweight
Lightweight
2025-11-06, 22:07
4
Woman 51 year
Level: amateur
-
2025-11-05, 21:02
4
Man 58 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-10-18, 20:45














