MIDDLEMOON - ECLIPSE 7 CARBON GOLD 12K ROUGH 2022
(38 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Middlemoon - Eclipse 7 Carbon Gold 12K Rough 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 480,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K + 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Middlemoon |
Description from manufacturer
Middle moon's flagship and absolute best-seller of all time. In Spain, the Eclipse is called the control racket of control rackets and has through all the years been the face of the brand and the racket that made Middle moon blossom as an ultra-premium brand. Despite its low balance and agility, there is nothing to complain about when it comes to offensive qualities and without being biased, we think this is the optimal round racket on the market. The Eclipse is the racket that other brands try to copy when it comes to the balance between full control, feel, and power! Try it, and you will understand why Paquito played with Middle moon for 6 years.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 38 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Mats Nilsson", Man 58 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Don't know if it's too hard.
2023-12-31, 19:24
4
Man 22 year
Level: amateur
Nswueh
2025-11-23, 02:27
5
Woman 46 year
Level: advanced
Good
2024-02-22, 12:40
4
"Dario", Man 30 year
Level: advanced
-
2026-01-13, 18:04
4
Man 29 year
Level: advanced
-
2025-11-26, 21:57
4
Man 22 year
Level: amateur
-
2025-11-23, 02:28
















