MAGNUS PADEL - ODIN 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Magnus Padel - Odin 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Magnus Padel |
Description from manufacturer
A slightly softer racket that gives you good trampoline assistance in your strokes. Good speed in overhead and smash. Best suited for when the game is a bit slower, as you can work well with the ball and put nice spin on it.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Woman 61 year
Level: amateur
-
2024-03-14, 18:34














