JOMA - GOLD PRO CONTROL 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - Gold Pro Control 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £150.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Joma |
Description from manufacturer
For the advanced player who has control as their primary weapon. The round shape makes the racket easy to handle and gives you confidence in your game. The racket has a textured surface, SPIN 3D, for extra impact in your shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Victor", Man 22 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It is heavy and soft, wide impact area, medium balance
2025-10-30, 17:15
3
"Maddalena", Woman 59 year
Level: amateur
Ok
2025-12-02, 21:03
3
"Mostafa", Man 30 year
Level: beginner
-
2024-03-18, 04:31














